# SDR0503-222J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDR0503-222J
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdr0503-222j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdr0503-222j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/R0/50/SDR0503-153JLCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 70mA
- **Current Rating (Amps):** 53 mA
- **DC Resistance (DCR):** 22Ohm Max
- **Frequency:** 2MHz
- **Height:** 0.130" (3.30mm)
- **Inductance:** 2.2 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 252kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm)
- **Tolerance:** Â±5%