# SDR0403-330KL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDR0403-330KL
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdr0403-330kl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdr0403-330kl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/R0/40/SDR0403-1R0MLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 990mA
- **Current Rating (Amps):** 640 mA
- **DC Resistance (DCR):** 540mOhm Max
- **Frequency:** 15MHz
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 23 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±10%