# SDR0302-220ML
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDR0302-220ML
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdr0302-220ml
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdr0302-220ml#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/R0/30/SDR0302-122KLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 650mA
- **Current Rating (Amps):** 520 mA
- **DC Resistance (DCR):** 660mOhm Max
- **Frequency:** 22MHz
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 23 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
- **Tolerance:** ±20%