# SDM36-24-UD-P5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDM36-24-UD-P5
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdm36-24-ud-p5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdm36-24-ud-p5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/27/12712714-102-4535-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 1.5A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 36 W
- **Size:** 3.90" L x 1.97" W x 1.30" H (99.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
- **Standard Number:** C22.2 No. 60601-1; 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Voltage:** 24V