# SDI40-12-UDC-P5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDI40-12-UDC-P5
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdi40-12-udc-p5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdi40-12-udc-p5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, GS, PSE
- **Cord Length:** 60.2" (1.53m)
- **Current:** 3A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 36 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 4.37" L x 2.05" W x 1.27" H (111.0mm x 52.0mm x 32.3mm)
- **Voltage:** 12V