# SDH400PS24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDH400PS24
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sdh400ps24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sdh400ps24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, TUV, UL
- **Current:** 16.66 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 400W
- **Size:** 7.00" L x 5.00" W x 1.25" H (177.8mm x 127.0mm x 31.7mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV