# SDE6603-220M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDE6603-220M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sde6603-220m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sde6603-220m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/E6/60/SDE6603-3R3MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 700mA
- **Current Rating (Amps):** 800 mA
- **DC Resistance (DCR):** 370mOhm Max
- **Frequency:** 20MHz
- **Height:** 0.115" (2.92mm)
- **Inductance:** 22 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
- **Tolerance:** Â±20%