# SDE1006A-680K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDE1006A-680K
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sde1006a-680k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sde1006a-680k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/E1/00/SDE1006A-101KDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.7A
- **Current Rating (Amps):** 1.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 220mOhm Max
- **Frequency:** 9.4MHz
- **Height:** 0.228" (5.80mm)
- **Inductance:** 68 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
- **Tolerance:** ±10%