# SDE0805A-180M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDE0805A-180M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sde0805a-180m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sde0805a-180m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/E0/80/SDE0805A-471KDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 2.45 A
- **DC Resistance (DCR):** 100mOhm Max
- **Frequency:** 17.6MHz
- **Height:** 0.217" (5.50mm)
- **Inductance:** 18 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±20%