# SDE0403A-180M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SDE0403A-180M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sde0403a-180m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sde0403a-180m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/E0/40/SDE0403A-100MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1A
- **Current Rating (Amps):** 750 mA
- **DC Resistance (DCR):** 309mOhm Max
- **Frequency:** 28MHz
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Inductance:** 18 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%