# SCTH60N120G2-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCTH60N120G2-7
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scth60n120g2-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scth60n120g2-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 18V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 94 nC @ 18 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1969 pF @ 800 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 390W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 52mOhm @ 30A, 10V
- **Supplier Device Package:** H2PAK-7
- **Technology:** SiCFET (Silicon Carbide)
- **Vgs (Max):** +22V, -10V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 5V @ 1mA