Part Number: SCRUS-17-G-00.25-AMS-BC Manufacturer: Samtec Inc. Category: Cable Assemblies Subcategory: USB Cables Product URL: https://distyparts.com/product/scrus-17-g-00-25-ams-bc RFQ URL: https://distyparts.com/product/scrus-17-g-00-25-ams-bc#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/11/56/17/1156171-SAM10681-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/56/61/1156616-SAM12810-ND.jpg Summary: SCRUS-17-G-00.25-AMS-BC is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Samtec Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: SCRUS-17-G-00.25-AMS-BC is a usb cables from Samtec Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Color: Black Configuration: A Female to Cable, Round (Circular Coupling) Features: Data Transfer and Charge, Industrial Environments - IP68, Panel Mount Length: 0.82' (250.0mm) Shielding: Shielded Specifications: USB 2.0 Wire Gauge: 20 AWG, 25 AWG, 28 AWG Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/samtec Category Page: https://distyparts.com/category/cable-assemblies/usb-cables Canonical URL: https://distyparts.com/product/scrus-17-g-00-25-ams-bc