# SCRH73B-102
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCRH73B-102
- **Manufacturer:** Signal Transformer
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scrh73b-102
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scrh73b-102#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 160mA
- **Current Rating (Amps):** 160 mA
- **DC Resistance (DCR):** 9.44Ohm Max
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
- **Tolerance:** Â±20%