# SCR47B-350-1R6C016JH-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCR47B-350-1R6C016JH-D
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scr47b-350-1r6c016jh-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scr47b-350-1r6c016jh-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 35A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 3.5mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.496" (38.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 1.6 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** 25°C ~ 120°C
- **Size:** 2.756" Dia (70.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V