# SCR31B-105-1R4A055JH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCR31B-105-1R4A055JH
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scr31b-105-1r4a055jh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scr31b-105-1r4a055jh#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/92/69/8692690-399-10768-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 10.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 22mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.378" (35.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 5.5 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 120°C
- **Size:** 1.890" Dia (48.00mm)
- **Voltage Rating:** 500V