# SCR31-010-S1R1A035JH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCR31-010-S1R1A035JH
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scr31-010-s1r1a035jh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scr31-010-s1r1a035jh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 24mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.063" (27.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 3.5 mH @ 100 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 3
- **Operating Temperature:** 25°C ~ 120°C
- **Size:** 1.654" Dia (42.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V