# SCR25B-150-1R4A024J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCR25B-150-1R4A024J
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scr25b-150-1r4a024j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scr25b-150-1r4a024j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 15A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 11.5mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.378" (35.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2.4 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** 25°C ~ 120°C
- **Size:** 1.417" L x 1.220" W (36.00mm x 31.00mm)
- **Voltage Rating:** 500V