# SCP-ADP150-EVALZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCP-ADP150-EVALZ
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scp-adp150-evalz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scp-adp150-evalz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Channels per IC:** 1 - Single
- **Current:** 150mA
- **Regulator Type:** Positive Fixed
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** ADP150
- **Voltage:** 2.2V ~ 5.5V