# SCMHF20-500T-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCMHF20-500T-RC
- **Manufacturer:** Allied Components International
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scmhf20-500t-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scmhf20-500t-rc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 250mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 300mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Impedance @ Frequency:** 50 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)
- **Voltage Rating:** 50V