# SCM7B35-01A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCM7B35-01A
- **Manufacturer:** DATAFORTH
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scm7b35-01a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scm7b35-01a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Amplifier Type:** General Purpose
- **Current:** 56 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output Type:** Analog
- **Voltage:** 14V ~ 35V