# SCM474K122H8P29-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCM474K122H8P29-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scm474k122h8p29-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scm474k122h8p29-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.250" (31.75mm)
- **Lead Spacing:** 1.142" (29.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 70°C
- **Size:** 1.875" L x 1.500" W (47.63mm x 38.10mm)
- **Termination:** Screw Terminal, Wire Lead
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1200V (1.2kV)