# SCM205K122H1N29-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCM205K122H1N29-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scm205k122h1n29-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scm205k122h1n29-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.700" (43.18mm)
- **Lead Spacing:** 1.142" (29.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 70°C
- **Size:** 2.500" L x 2.125" W (63.50mm x 53.98mm)
- **Termination:** Screw Terminal, Wire Lead
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1200V (1.2kV)