# SCM20-601T-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCM20-601T-RC
- **Manufacturer:** Allied Components International
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scm20-601t-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scm20-601t-rc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 260mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 800mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.083" (2.10mm)
- **Impedance @ Frequency:** 600 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Voltage Rating:** 50V