# SCF5249VF140
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCF5249VF140
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scf5249vf140
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scf5249vf140#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** Coldfire V2
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 4x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 47
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, I²S, POR, Serial Audio, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 96K x 8
- **Speed:** 140MHz
- **Supplier Device Package:** 160-MAPBGA (15x15)
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V