# SCF47B-300-S2R0B012J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCF47B-300-S2R0B012J
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scf47b-300-s2r0b012j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scf47b-300-s2r0b012j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 30A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 2.4mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 2.559" (65.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 1.2 mH @ 100 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 3
- **Operating Temperature:** 25°C ~ 120°C
- **Size:** 2.480" L x 1.772" W (63.00mm x 45.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V