# SCF29XV-150-1R7A015JV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCF29XV-150-1R7A015JV
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scf29xv-150-1r7a015jv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scf29xv-150-1r7a015jv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 15A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 5.04mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.524" (38.70mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2.5 mH @ 100 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.634" L x 1.043" W (41.50mm x 26.50mm)
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)