# SCF25XV-100-1R3A016JV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCF25XV-100-1R3A016JV
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scf25xv-100-1r3a016jv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scf25xv-100-1r3a016jv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 10A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 10.91mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.378" (35.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 6.3 mH @ 100 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.516" L x 1.043" W (38.50mm x 26.50mm)
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)