# SCE120XA2DP3B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCE120XA2DP3B
- **Manufacturer:** Mallory Sonalert Products
- **Category:** Audio Products
- **Subcategory:** Alarms, Buzzers, and Sirens
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sce120xa2dp3b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sce120xa2dp3b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/62/0-/13620-458-1588-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL
- **Current:** 40mA
- **Driver Circuitry:** Indicator, Internally Driven
- **Duration:** 0.5 PPS
- **Frequency:** 2kHz
- **Height:** 2.000" (50.80mm)
- **Input Type:** AC
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Mode:** Double Pulse, Slow
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Port Location:** Top
- **Size:** 1.687" Dia (42.85mm)
- **Sound Pressure Level (SPL):** 95dB @ 48V, 61cm
- **Technology:** Piezo
- **Termination:** Terminal Block
- **Voltage Range:** 48 ~ 120V