# SCD474K162A3Z25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCD474K162A3Z25
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scd474k162a3z25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scd474k162a3z25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 10 mΩ
- **Height:** 1.402" (35.60mm)
- **Lead Spacing:** 1.000" (25.40mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 1.776" L x 1.272" W (45.10mm x 32.30mm)
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)