# SCD205K102D3Z25-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCD205K102D3Z25-F
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scd205k102d3z25-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scd205k102d3z25-f#rfq
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 5 mΩ
- **Height:** 1.500" (38.10mm)
- **Lead Spacing:** 1.000" (25.40mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 2.051" L x 1.500" W (52.10mm x 38.10mm)
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)