# SCD205K102A3Z25-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCD205K102A3Z25-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scd205k102a3z25-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scd205k102a3z25-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/51/2148511-338-3586-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 4 mΩ
- **Height:** 1.402" (35.60mm)
- **Lead Spacing:** 1.000" (25.40mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 1.776" L x 1.370" W (45.10mm x 34.80mm)
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)