# SCD155K601A3Z25-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCD155K601A3Z25-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scd155k601a3z25-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scd155k601a3z25-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 4 mΩ
- **Height:** 1.051" (26.70mm)
- **Lead Spacing:** 1.000" (25.40mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 1.850" L x 1.142" W (47.00mm x 29.00mm)
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 600V