# SCD105K202A3Z25-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCD105K202A3Z25-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scd105k202a3z25-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scd105k202a3z25-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/84/2146840-338-4161-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 6 mΩ
- **Height:** 1.976" (50.20mm)
- **Lead Spacing:** 1.000" (25.40mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 2.224" L x 1.827" W (56.50mm x 46.40mm)
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 2000V (2kV)