# SCC2220X102K502TG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCC2220X102K502TG
- **Manufacturer:** Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scc2220x102k502tg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scc2220x102k502tg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.055" (1.40mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 250VAC