# SCC075015060R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SCC075015060R
- **Manufacturer:** Victron Energy
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/scc075015060r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/scc075015060r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Size:** 3.89" L x 3.31" W x 1.50" H (98.80mm x 84.10mm x 38.20mm)
- **Type:** Solar Charger
- **Voltage:** 75V