# SC52-11SURKWA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SC52-11SURKWA
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sc52-11surkwa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sc52-11surkwa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 0.52" (13.20mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 110mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Size:** 0.689" H x 0.488" W x 0.276" D (17.50mm x 12.40mm x 7.00mm)
- **Voltage:** 1.85V