# SC39-11GWA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SC39-11GWA
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sc39-11gwa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sc39-11gwa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.39" (10.00mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 6.4mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 62.5mW
- **Size:** 0.512" H x 0.394" W x 0.276" D (13.00mm x 10.00mm x 7.00mm)
- **Voltage:** 2.2V