# SC1808KKX7RTBB152
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SC1808KKX7RTBB152
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sc1808kkx7rtbb152
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sc1808kkx7rtbb152#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 1500 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** X2, Y3
- **Size:** 0.189" L x 0.079" W (4.80mm x 2.00mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.087" (2.20mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 250V