# SC-CHG-1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SC-CHG-1000
- **Manufacturer:** Staco Energy Products Company
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sc-chg-1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sc-chg-1000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Power:** 1000W
- **Size:** 11.10" L x 6.60" W x 3.40" H (281.9mm x 167.6mm x 86.4mm)