# SC-15-05JH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SC-15-05JH
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sc-15-05jh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sc-15-05jh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 15A
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.260" (32.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 500 µH @ 100 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Voltage Rating:** 250V