# SBSPP1000682MXT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBSPP1000682MXT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbspp1000682mxt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbspp1000682mxt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/08/-1/1608-1213-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Attenuation Value:** 37dB @ 100MHz
- **Current:** 1 A
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 3rd
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Technology:** LC (Pi)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 6800pF
- **Voltage:** 100V