# SBSPP1000101MCB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBSPP1000101MCB
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbspp1000101mcb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbspp1000101mcb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Attenuation Value:** 7dB @ 100MHz
- **Current:** 1 A
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 3rd
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Size:** 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
- **Technology:** LC (Pi)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 100pF
- **Voltage:** 100V