# SBSPP0250104MXR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBSPP0250104MXR
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbspp0250104mxr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbspp0250104mxr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Attenuation Value:** 37dB @ 100MHz
- **Current:** 1 A
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 3rd
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Technology:** LC (Pi)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 0.1µF
- **Voltage:** 25V