# SBSGP5000222MXR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBSGP5000222MXR
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbsgp5000222mxr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbsgp5000222mxr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Attenuation Value:** 39dB @ 100MHz
- **Current:** 5 A
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 3rd
- **Height:** 0.104" (2.65mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.179" L x 0.126" W (4.55mm x 3.20mm)
- **Technology:** LC (Pi)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 2200pF
- **Voltage:** 500V