# SBSGP1000104MXT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBSGP1000104MXT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbsgp1000104mxt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbsgp1000104mxt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/08/-1/1608-1189-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Attenuation Value:** 39dB @ 100MHz
- **Current:** 5 A
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 3rd
- **Height:** 0.104" (2.64mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Size:** 0.179" L x 0.126" W (4.55mm x 3.20mm)
- **Technology:** LC (Pi)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 0.1µF
- **Voltage:** 100V