# SBS12TMCSPPC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBS12TMCSPPC
- **Manufacturer:** Mallory Sonalert Products
- **Category:** Audio Products
- **Subcategory:** Alarms, Buzzers, and Sirens
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbs12tmcsppc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbs12tmcsppc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL
- **Current:** 40 ~ 300mA
- **Driver Circuitry:** Indicator, Internally Driven
- **Duration:** Variable
- **Frequency:** 2.075kHz
- **Height:** 0.590" (14.99mm)
- **Input Type:** DC
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Pin Selectable
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 65°C
- **Port Location:** Top
- **Ratings:** Medical
- **Size:** 1.750" Dia (44.45mm)
- **Sound Pressure Level (SPL):** 95dB @ 9V, 10cm
- **Technology:** Magnetic
- **Termination:** PC Pins
- **Voltage Range:** 9 ~ 12V