# SBRT10U50SP5-13D-52
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBRT10U50SP5-13D-52
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbrt10u50sp5-13d-52
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbrt10u50sp5-13d-52#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** PowerDI 5
- **Technology:** Super Barrier
- **Voltage:** 450 mV @ 10 A