Part Number: SBR20A100CTFP Manufacturer: Diodes Incorporated Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/sbr20a100ctfp RFQ URL: https://distyparts.com/product/sbr20a100ctfp#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/22/54/8122548-SBR20A100CTDI-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/63/8119639-SBR30300CTFPDI-ND.jpg Summary: SBR20A100CTFP is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Diodes Incorporated and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: SBR20A100CTFP is a diodes - rectifiers - arrays from Diodes Incorporated. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 100 A @ 100 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -65°C ~ 175°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: ITO-220AB Technology: Super Barrier Voltage: 750 mV @ 10 A Distributor Offers: 1. Flip Electronics | Stock: 11000 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 11000 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/diodes-incorporated Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/sbr20a100ctfp