# SBR20A100CTFP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBR20A100CTFP
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbr20a100ctfp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbr20a100ctfp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 A @ 100 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** ITO-220AB
- **Technology:** Super Barrier
- **Voltage:** 750 mV @ 10 A