# SBL4R033J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SBL4R033J
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sbl4r033j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sbl4r033j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/20/13932079-A105611-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Current Sense, Non-Inductive
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 4W
- **Resistance:** 33 mΩ
- **Size:** 0.252" Square x 0.709" L (6.40mm x 18.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±270ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%